tervezte: | Lőrincz József (GYŐRITERV) |
épült: | 1968–70 |
funkció: | lakóépület |
hol: | 9022 Győr, Szent István út 19–25. (térkép) |
Az épület a Szent István út északi lakóház-beépítésének utolsó és egyben legrobusztusabb darabja. Az építészeti tervet Lőrincz József készítette. 1965-ben így írnak az akkor még csak maketten létező házról:
A városközponton áthaladó főútvonal mentén régi, elavult épületek helyén épül vegyes rendeltetéssel. Az emeleti szinteken lakások, a földszinten pedig GELKA szervíz, papírbolt, étterem, csemege üzlet és MERT iroda helyiségei kapnak helyet. [GYŐRITERV-es publikáció]

A “régi, elavult épületek” általában jó állapotban megmaradt, egyemeletes vagy földszintes, jellemzően XIX. század végi polgárházak voltak, bár a beépítés valóban nem egy törekvő, rohamosan fejlődő ipari nagyváros országos főútvonalának méltóságot sugárzó térfala.

A szinte az egész tömböt elfoglaló épület helyén az egykori ETO-kör földszintes (nem túl jelentős) épülete állt. Winkler Gábor 1999-ben megjelent könyvében így ír:
“Közben folytatódott a Szent István út emeletes polgárházainak bontása. Az új megyeházától nyugatra tömbnyi hosszúságban vasbeton kolosszus – üzletek és száz lakás – épült. … Az új főutca minden új lakótömb megépítésével vesztett egykori, barátságos hangulatából.
[Winkler-Kurcsis]

Ha összevetjük az épületet közvetlen szomszédjával, az “ÉDÁSZ-ház“-zal, láthatjuk, hogyan indult szépen és óvatosan főútvonalátépítés és 6–7 év során hogyan alakult át. Az ÉDÁSZ-ház visszafogottan modern, egyszerű eszközökkel alkalmazkodó (semmi extra, de rendben van) viselkedése és e között az épület között jól érzékelhető a különbség. Az ÉDÁSZ-ház tervezését alapos fejtörés előzte meg, hogy hogyan-mekkorát stb. lehet a történeti belváros szélére építeni, de ebből a gondolkodásból erre az épületre már nem sok minden volt hatással, inkább a minél gazdaságosabb kialakítás. Emiatt a ház már részben előregyártott elemekből épült, ami gyakorlatilag meghatározta a hosszú épület monoton kialakítását. Sőt – ahogy a maketten látható is – Lőrincz József a házat eredetileg négyemeletesre tervezte. A beruházó, mivel az “alapozás elbírja” (a rossz altalaj miatt költséges cölöpalapozás készült), még egy szint ráhúzását kérte.
A tervező egy volt kollégája kellő iróniával emlékszik vissza:
Hát igen, kicsit böhönc lett. Az emeletráépítés nem az ő hibája. De azért mindig szekáltuk Lőrincz Jóskát, hogy persze, ha a hely és anyag engedi, Hegyeshalomig építed…
HG
1 Comment